Autor:
Euroopa Liidu Kohus

Kutse Karistusõiguse Jutla arutelule: dr. iur. Priit Pikamäe: Euroopa Liidu karistusõigus ühe Euroopa Kohtu kohtujuristi laual

11. detsembril kell 16.30 - 18.00 toimub Tartus, Näituse 13A-101 Karistusõiguse Jutla* teemal "Euroopa Liidu karistusõigus ühe Euroopa Kohtu kohtujuristi laual". 

Selles Jutla arutelus kõneleb Tartu Ülikooli õigusteaduskonna tulevane direktor dr. iur. Priit Pikamäe Euroopa karistusõiguse küsimusi hõlmavatest kohtuasjadest, millega ta tegeles Euroopa Kohtu kohtujuristi ametis aastatel 2019-2024.  Küsisime Priit Pikamäelt mõned küsimused teema sissejuhatuseks:

Image
Priit Pikamäe

Miks on Euroopa Kohtu kohtujuristi amet oluline? 
Kohtujuristi amet on oluline, sest see annab Eesti juristile võimaluse oma nime all vahetult Euroopa Kohtus osaleda kohtupraktika kujundamisel, mis puudutab kõiki liikmesriike. Kui kohtunikud teevad oma otsuseid kollegiaalselt ning otsus on omistatav kohtukoosseisule tervikuna, siis kohtujuristi arvamus on seotud rangelt tema nimega. 
Seetõttu on kohtujuristi arvamused kujunenud ka oluliseks instrumendiks õigusteooria kujundamisel, kuivõrd neile viidatakse sageli kui õigusallikale. 
Erinevalt kuuest suuremast liikmesriigist on väiksematel liikmesriikidel üksnes roteeruv kohtujuristi koht, mis tähendab, et see võimalus tekib umbes kord iga kolmekümne aasta tagant. Sel põhjusel on kohtujuristi ametikoht iseäranis väikeriigile tähtis vahend oma hääle kuuldavale toomiseks Euroopa Liidu õiguse tõlgendamisel.
 
Mis Sind selles ametis inspireeris? 
Kohtujuristi amet on omapärane segu õigusteadlase ja praktiseeriva juristi tööst ühendades endas nende parimad omadused. Esmalt on kohtujurist kui teadlane, kes konkreetses küsimuses kogu olemasolevat kohtupraktikat, teiste kohtujuristide arvamusi ja kirjandust läbi töötades ja süstematiseerides, püüab kujundada teoreetilist lähenemist tema ette püstitatud probleemile. 
Teisest küljest on ta samas kohtu liige, kelle ülesandeks on üksiku kohtuasja lahendamine nõnda nagu kohtus asju otsustatakse. See kõik nähtub ka kohtujuristi arvamustest, milles on allikaviidetega varustatud põhjendav osas, millele järgneb kohtulahenditest tuttav resolutiivosa. Kui selline amet ei ole inspireeriv, siis raske öelda, milline juristi elukutse seda üldse oleks.

Kui noor tunneb huvi karjääri vastu Euroopa Kohtus, millest ta peaks alustama? 
Euroopa Kohus ootab väga noori Eesti juriste tööle! See on kindlasti lünk meie õigusmaastikul, mis vajab alles täitmist. Esiteks on sinna tööle mineku eelduseks kindlasti Euroopa Liidu õiguse valdamine ning huvi selle edasi arendamise vastu. Teiseks - ja paraku see on raskem, kuid mitte ületamatu koht - head prantsuse keele oskust nii kõnes kui kirjas, kuivõrd Euroopa Kohus on üks väheseid institutsioone Euroopa Liidus, mille töökeel on ajaloolistel põhjustel prantsuse keel.

Priit Pikamäe puutus Euroopa Kohtus kokku väga eriilmeliste kaasustega. Tema taustast lähtudes on aga igati paslik lähemalt uurida, millised karistusõiguse kaasused tema kui kohtujuristi lauale jõudsid. Seda 11. detsembril toimuvas Karistusõiguse Jutlas teemegi.

Kuulama ootame üliõpilasi ja ka kõiki praktikuid ning teadlasi, keda huvitab EL (karistus)õigus ning Euroopa Kohtu roll Eesti õiguse mõjutamisel.

Kohtade arv on piiratud, kohapeal osalemiseks palume eelregistreeruda. Samuti on võimalik arutelul osaleda Zoomi vahendusel.

Eelregistreeru kohapeal kuulajaks 8. detsembriks

Liitu Jutlaga Zoomis


*Karistusõiguse Jutla on Tartu Ülikooli õigusteaduskonna karistusõiguse osakonna veebiseminaride sari. Seminarid toimuvad regulaarselt umbes korra kuus tööpäeva sees kestusega ca kaks tundi. Seminaridel esinevad olenevalt teemast TÜ õigusteaduskonna õppejõud või külalised väljastpoolt. Publikuks on Tartu Ülikooli õppejõud ja üliõpilased, praktiseerivad juristid ja sõltuvalt teemast muud huvilised. 

Loe täpsemalt Jutlate kohta Karistusõiguse Jutla veebilehelt ja liitu Jutla aruteludega zoomis (link liitumiseks on alati sama).

Jutlast on võimalik osa võtta kohapeal või Zoomis. 
 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Õigusteaduskonna pusad

NÜÜD MÜÜGIL! Õigusteaduskonna pusad

Tartu Ülikooli õigusteaduskonna Karistusõiguse Jutla kutsub Sind kirjutama doktoritöö kavandit ja taotlema kohta doktorantuuris. Eduka kandideerimise korral on Sul unikaalne võimalus kirjutada oma töö emeriitkohtunik Eerik Kergandbergi kaasjuhendamisel.

Teaduslik järelkasv

Tartu Ülikool on Eesti ainuke kõrgkool, millel on õigus viia läbi doktoriõpet õigusteaduses. Meie doktorandid osalevad rahvusvahelises teadus- ja õppetöös ning külastavad aktiivselt välisülikoole (eelkõige DoRa ja Kristjan Jaak stipendiumiprogrammide abil). Mitmed doktorandid on kaasatud õppejõudude teadusprojektidesse. Tutvu ka õigusteaduskonnas kaitstud doktoritöödega.
Tartu Ülikooli Narva kolledž

JÄRELVAATA: Õiglase Ülemineku Foorumil visandatakse Ida-Virumaa tulevikku